Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plemena

27. 8. 2007

Krátkosrstá plemena

Hladké

Toto plemeno se vyznačuje souměrně krátkou přiléhavou srstí, nesmí být delší jak 3cm. Srst je hustá, bez lysinek, bez jakýchkoli vírů, rozetek a dělících pěšinek.¨

Anglický crested

Pro toto plemeno je specifická čelní rozeta (korunka), střed této korunky je umístěn na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed má být velký jako špendlíková hlavička, nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny. Koruna je v barvě srsti.

Srst je souměrně krátká přiléhající k tělu, nesmí být delší jak 3cm, hustá bez lysinek, vírů, rozetek jinde na těle či pěšinek.

Americký crested

Pro toto plemeno je specifická čelní rozeta (korunka), střed této korunky je umístěn na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed má být velký jak špendlíková hlavička, nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny. Koruna je v bílé barvě.

Srst je souměrně krátká přiléhající k tělu, nesmí být delší jak 3cm, hustá bez lysinek, vírů, rozetek jinde na těle či pěšinek

Rozeta

Pro toto plemeno jsou charakteristické rozety (vírky) pravidelně rozložené po těle. Každý vírek musí být kruhový, dostatečně velký a otevřený, střed je ve velikosti špendlíkové hlavičky. Nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny. Morče má mít 8 rozet ( 4 tvoří pás kolem těla - 2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 na bocích; další 4 jsou na zadní části těla - 2 na kyčlích a 2 na zadečku), na čele je nepravý vírek, kteří tvoří ofinu.

395212-01010003_m.jpg

Mezi rozetami se tvoří hřebeny, musí být rovné, vzpřímené a pevné. Také mají přesně dané umístění. Srst je hrubší délky 3,5cm.

Anglický rex

Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Srst je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm.

Americký teddy

Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Srst je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm.

Vzhledově je totožný jako anglický rex, rozdíl je pouze genetický, proto není vhodné je křížit.

Švýcarský teddy

Srst je polodlouhá, hustá, krepovitá a měkká, roste kolmo od těla a délka je 6 cm. Tolerována je čelní rozeta.

Dlouhosrstá plemena

Sheltie

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, která dorůstá délky 20cm. Je hustá a lesklá. Na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, dlouhá je pouze na tvářích tzv. licousy.

Coronet

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, která dorůstá délky 20cm. Je hustá a lesklá. Na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, dlouhá je pouze na tvářích tzv. licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta. Střed této korunky je umístěn na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed má být velký jak špendlíková hlavička, nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny.

Merino

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, která se stáčí do spirál, dorůstá délky 20cm. Je hustá a lesklá. Na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, dlouhá je pouze na tvářích tzv. licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta. Střed této korunky je umístěn na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Střed má být velký jak špendlíková hlavička, nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny.

Texel

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, která se stáčí do spirál, dorůstá délky 20cm. Je hustá a lesklá. Na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, dlouhá je pouze na tvářích tzv. licousy.

Peruánec

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, která dorůstá délky 20cm. Je hustá a lesklá. Na kyčlích má 2 rozety vedle sebe, srst proto roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který společně s obrácenou srstí tvoří ofinu (tzv. pony). Na tvářích jsou tzv. licousy.

Alpaka

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, která se stáčí do spirál, dorůstá délky 20cm, roste kolmo od těla. Je hustá a lesklá. Na kyčlích má 2 rozety vedle sebe, srst proto roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který společně s obrácenou srstí tvoří ofinu (tzv. pony). Na tvářích jsou tzv. licousy.

Saténová plemena

Saténová srst se vyznačuje výrazným a intenzivním leskem. Je to způsobeno tím, že jednotlivé chlupy jsou duté a tenčí. Barvy se díky tomu zdají tmavší.

Srst je i přes toto všechno hustá s rovnoměrným leskem.

Irský crested

 Toto plemeno je krátkosrsté, srst dorůstá délky 3cm. Je hustá a lesklá. Na kyčlích má 2 rozety vedle sebe, srst proto roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který společně s obrácenou srstí tvoří ofinu (tzv. pony). Je to vlastně krátkosrstý peruánec.

Ridgeback

Toto plemeno je krátkosrsté, srst dorůstá délky 3cm. Je hustá a lesklá. Na hřbětě je pruh srsti, který roste opačným směrem.

Teddy crested

Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Srst je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. Na čele je umístěna koruna.

Rex crested

Srst je souměrně krátká, hustá a elastická, bez přesahujících delších chlupů. Srst je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. Na čele je umístěna koruna.

Angora

Toto plemeno je vlastně dlouhosrstá rozeta. Charakteristické jsou rozety (vírky) pravidelně rozložené po těle. Každý vírek musí být kruhový, dostatečně velký a otevřený, střed je ve velikosti špendlíkové hlavičky. Nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny. Morče má mít 8 rozet ( 4 tvoří pás kolem těla - 2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 na bocích; další 4 jsou na zadní části těla - 2 na kyčlích a 2 na zadečku), na čele je nepravý vírek, kteří tvoří ofinu.
Za angoru se počítá již se 4 rozetami.
Některé země angoru uznávají.

 


Mohér

Toto plemeno je vlastně dlouhosrstá rozeta se zvlněnou krepovitou srst, která se stáčí do spirál, dorůstá délky 20cm. Charakteristické jsou rozety (vírky) pravidelně rozložené po těle. Každý vírek musí být kruhový, dostatečně velký a otevřený, střed je ve velikosti špendlíkové hlavičky. Nesmí být zdvojený nebo ubíhat do pěšiny. Morče má mít 8 rozet ( 4 tvoří pás kolem těla - 2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 na bocích; další 4 jsou na zadní části těla - 2 na kyčlích a 2 na zadečku), na čele je nepravý vírek, kteří tvoří ofinu.
Za mohér se počítá již se 4 rozetami.

Skinny

Toto plemeno je bezsrsté pochází z Kanady, kde bylo laboratorně vyšlechtěno. Bezsrstost způsobuje mutace genu. Morčata skinny mají osrstěné končetiny, nosní část hlavy a někdy se může vyskytnou i srst na zádech. Křížením s normálními morčaty vznikají v první generaci nositelé genu, kteří mají tvrdou, drátovitou srst, tzv. gennoví skinny.

Baldwin

Toto plemeno je bezsrsté pochází z  USA. Bezsrstost způsobuje mutace na chromozomu. Morčata baldwin mají sníženou imunitu, protože v jejich těle chybí brzlík. Křížením s normálními morčaty dochází k posilování imunity a proto je žádoucí. Mláďata baldwin se rodí osrstěná a o srst přicházejí postupně s věkem. Úplně holá mají být do dvou měsíců staří. Ztráta srsti je recesivní vůči osrstěným morčatům, v první generaci tedy vznikají nositelé genu.

Cuy

Toto plemeni je chrakteristické svou velikostí. Dosahují váhy mezi 1900-2500g  Cuy morčata se také mohou od ostatních lišit v počtu prstů na končetinách. Klasické morče má na přední nožce 4 prsty a na zadní 3, kdežto cuy mohou mít prstů 6 či dokonce 7. Ty mohou být plně funkční, nebo jsou nepohyblivé pouze jako paspárky. Polydaktilie (mnohoprstí) je u cuyes  genetická chyba, která doprovází obří vzrůst.
Chovají se ve všech možných plemenech a barevných rázech.

Lunkarya

Toto plemeno pochází ze Švédska. Lunkarya má dlouhou extrémně zvlněnou srst, která roste kolmo od těla. Nejčastěji se chová lunkarya-peruánec nebo lunkarya-sheltie.

Curly

Toto plemeno je krátkosrsté morče s drátovitou srstí stejně jako rex, americký teddy a švýcarský teddy. Kudrnatost způsobuje jiný gen, který je oproti předešlým dominantní. Mláďat curly se tedy dočkáme již v první generaci. Toto plemeno pochází ze Švédska. Vyskytuje se v různých formách curly rozeta, curly crested i curly bez rozet (vírků).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář